Kategoriler
Your Cart

Sodyum Molibdate

Sodyum Molibdate
Sodyum Molibdate

Bizimle iletişime geçerek satış pazarlama departmanı ile görüşebilirsiniz yada hemen alttaki bilgi formunu doldurabilirsiniz .. Ürün satışlarımız teklif formu şeklinde yapılmaktadır 

0,00TL
Vergiler Hariç: 0,00TL


Sodyum molibdat, enzimlerin kofaktörü olarak bitki ve hayvanların metabolizması ve gelişimi için gerekli olan kristalimsi bir tozdur. Sıklıkla dihidrat formunda yani Na2MoO4·2H2O olarak bulunur.


Sodyum molibdat anhidrit formuna karşı iyon olarak molibdat içeren inorganik bir sodyum tuzudur. Toksiktir ve bir  molibdat içerir.

Ilk olarak sodyum molibdat hidrasyon yöntemi ile sentezlendi. Sonra uygun bir sentez  olan MoO3'ün  NaOH içinde 50-70 ° C'de çözülmesi ve filtrelenen ürünün kristallendirilmesiyle elde edildi. Anhidrit tuz 100 ° C'ye ısıtılarak hazırlanır.

 

MoO3 + 2NaOH + H2O → Na2MoO4 · 2H2O

Tarım alanında gübre olarak çok fazla kullanılmaktadır. En çok da, brokoli ve karnabahar ekili topraklardaki molibden eksikliğinin tedavisinde kullanılması önerilmiştir. Bir diğer yandan , dikkat edilmelidir, çünkü 0,3 ppm seviyesinde sodyum molibdat hayvanlarda, özellikle sığırlarda bakır eksikliklerine sebep olabilir.


Kimya sektöründe oksitleyici olmayan bir anodik inhibitör olduğu için korozyon inhibisyonu için tercih edilmektedir. Sodyum molibdat ilavesi, nitrit-amin ile inhibe edilen sıvıların nitrit ihtiyacını büyük ölçüde düşürür ve karboksilat tuz sıvılarının korozyona karşı  korunmasını sağlar.


Sodyum molibdat kullanımları: imalat, metal işleri, baskı ve daha birçok alanı kapsamaktadır. Fakat  bitkiler ve hayvanlar üzerindeki etkisi, tarım endüstrisi için her yıl kullanılan 1 milyon pounddan daha  fazla sodyum molibdat gübresi  seviyesine çıkmıştır.


Sodyum molibdat: yonca, bezelye, fasulye, mercimek ve yer fıstığı gibi baklagillerin üretimini yapan  çiftçiler arasında ki kullanımı  çok güçlü bir artış göstermiştir. Gübre içinde bulunan bu bitkilere, esansiyel nitrojen elementinin daha fazla alımını sağlarken, aynı zamanda baklagillerdeki bakteriler tarafından atmosferde bulunan atmosferik azotun etkili bir şekilde sabitlenmesine izin verir. Bu bakteriler, bitki içindeki amino asitleri sentezlemek için azotu amonyağa dönüştürür.

CAS numarası: 7631-95-0, 10102-40-6 (dihidrat)

PubChem: 61424

EC Numarası: 231-551-7

RTECS numarası: QA5075000

Moleküler formül: Na2MoO4

Molar kütle: 205.92 g / mol (susuz) 241,95 g / mol (dihidrat)

Görünüm: Beyaz toz

Yoğunluk: 3,78 g/cm3, katı

Erime noktası: 687 ° C, 960 K, 1269 ° F

Suda çözünürlük: 84 g/100 ml (100 ° C)

Kırılma indeksi (nD): 1.714